چیدمان اتاق خواب از نکات بسیار مهم است و باید به درست چیدنش توجه کرد. چرا که محلی برای آرامش و استراحت هست و حداقل ۱ – ۳ از ساعات روز رو در اتاق خواب میگذرونیم و چیدمان آن میتواند در روحیات و حالمان تاثیر ویژه ای داشته باشد. در این مطلب در مورد چگونگی شروع چیدمان اتاق خواب و چطور مرتب کردنش صحبت خواهیم کرد.

در هر اتاق خواب تعدادی مبلمان همچون تخت، پاتختی، میز آرایش، صندلی و
تعدادی عناصر ثابت مثل در، کمد دیواری و پنجره وجود دارد. لازم است در
چیدمان و قرارگیری این عناصر نسبت به هم به نکاتی توجه کرد:
۱- تخت خواب، مهم ترین عنصر و نقطه
کانونی در هر اتاق خواب است و عناصر دیگر در پیرامون تخت خواب قرار می
گیرند. لذا در مرحله اول طراحی و چیدمان اتاق خواب بهتر است بهترین محل
قرارگیری تخت خواب را مشخص نماییم.

۲-تخت خواب نباید در جایی قرار بگیرد که از در ورودی اتاق امکان دید مستقیم به آن باشد. معمولا دو دیوار متصل به در ورودی جای مناسبی برای تخت نیستند.

۳- دید از روی تخت به اطراف باید طوری باشد که فرد احساس تنگنا و خفگی نکند. لذا توصیه می شود از روی تخت بتوان به فواصل دور از طریق پنجره نگاه کرد. مناظر زیبای طبیعت و نمای شهری می تواند از روی تخت خواب و از طریق قاب پنجره دیده شود. ضمنا برای احساس امنیت فرد در اتاق باید بتوان از روی تخت عناصر مختلف اتاق مثل در ورودی، کمدها و پنجره را رؤیت کرد. در نتیجه تخت خواب را جایی قرار دهید که کامل ترین و بهترین دید ها را داشته باشد.

و به عنوان نکته آخر، اتاق خواب محل استراحت و رفع خستگی است پس بهتر است که از جزئیات تا میتوانید فاکتور گرفته و اتاق خلوت باشد. این رنگ ها هستند که به اتاق نشاط میدهند نه لوازم زیاد و شلوغ. پس تا میتوانید اتاق را خلوت کنید و از رنگ ها (رنگ دیوار ها٬ پرده٬ موکت و … ) برای شادابی و زیبایی اتاقتان کمک بگیرید.